[porto_page_header breadcrumbs_type="7" animation_delay="800" page_title_font_size="2.5rem" el_class="mb-5 pb-5 z-index-1" animation_type="fadeInUp"]
Posted by: مدیر سایت Comments: 0

حذف صفحات ایندکس شده در گوگل (افزایش بازدید سایت!)

حذف صفحات ایندکس شده در گوگلاگر تغییرات جدی و اساسی روی ساختار سایت شما و مخصوصاً آدرس صفحات داخلی سایت شما انجام شود ممکن است با ارورهای زیادی مواجه شده و حتی نیاز باشد تا اقدام به حذف صفحات ایندکس شده در گوگل بکنید.

حتماً به عنوان آموزش توجه کرده‌اید و برایتان جای سؤال باشد چطور حذف صفحات ایندکس شده می‌تواند منجر به افزایش بازدید سایت شود؟!

نظر بسیاری از افراد بر این است که حذف صفحات سایت تأثیر بدی در سئو و ورودی سایت خواهد داشت ما هم با این نظر موافقیم ولی نه در هر شرایطی، اگر سایت شما دارای صفحات بی‌ارزش و ضعیف در محتواست بهترین کار حذف این صفحات از ایندکس گوگل است.

ما این روش را بارها روی سایت خودمان تست کردیم و نتایج بسیاری خوبی هم از آن گرفته‌ایم ولی ممکن است دلیل شما برای حذف این صفحات چیز دیگری باشد. در هر صورت صفحات مشکل‌دار و بی‌ارزش باید حذف شوند و در آن شکی نیست.

همچنین ممکن است صفحات تستی درون سایت ایجاد کرده باشید که توسط خزنده‌های گوگل ایندکس شده باشند و شما حتی بعد از حذف صفحات سایت و ریدایرکت هنوز آن صفحات درون گوگل به صورت ایندکس شده وجود داشته باشند.

حتی در مواقعی به این نتیجه می‌رسید که یک و یا چندین صفحه از سایت شما به دلیل بی‌کیفیتی محتوا و یا ناکارآمد شدن آن بر اثر پیشرفت تکنولوژی و یا هر دلیل دیگر باید حذف شوند در این حالت نیز حذف ایندکس صفحات از گوگل روشی است که باید آن را بر روی سایت اعمال کنیم.

ابزار وبمستر تولز و حذف صفحات ایندکس شده در گوگل

بعد از ثبت سایت در گوگل وبمسترتولز شما به امکانات مدیریتی فراوانی دسترسی خواهید داشت که Remove URLs جز مهم‌ترین و البته ابزاری است که در این آموزش از آن استفاده خواهیم کرد.

گوگل وبمستر

شما توسط این ابزار و با دادن آدرس صفحاتی که قصد حذف آن‌ها را دارید می‌توانید به راحتی در چندین شرایط متفاوت یک لینک تا حتی کل صفحات یک سایت را از ایندکس گوگل حذف کنید.

نحوه حذف ایندکس در گوگل توسط Remove URLs

برای حذف صفحات ایندکس شده در گوگل کافی است از بخش Google Index وارد قسمت Remove URLs شوید.

google index remove urls

بر روی Temporarily hide کلیک کنید تا یک باکس برای وارد کردن آدرس صفحه موردنظر باز شود.

temporarily hide

بعد از وارد کردن لینک مربوطه روی دکمه Continue کلیک کنید.

در این بخش گوگل سه گزینه برای حذف صفحات ایندکس شده در اختیار ما قرار خواهد داد که هر کدام کار متفاوت و برای منظور متفاوتی استفاده می‌شوند.

Temporarily hide page from search results and cache: این گزینه به منظور حذف صفحات ایندکس شده در گوگل و همچنین Cache موجود در گوگل مورد استفاده قرار می‌گیرید. در واقع توسط این گزینه ما به گوگل اعلام می‌کنیم قصد داریم که تمامی ردپاهایی که ممکن است از این صفحه به جا مانده باشد را از دید کاربران حذف کنیم.

Remove page from cache only: این مورد زمانی کاربرد خواهد داشت که شما تغییرات زیادی روی یک صفحه از سایت انجام داده باشید و بخواهید تا اطلاعات cache شده قبلی از ایندکس گوگل حذف شود.

Remove URLs Request

در این حالت صفحه به طور کامل از گوگل حذف نخواهد شد و فقط ذخیره سایت در حالت cache به فرم جدید صفحه تغییر خواهد کرد.

Temporarily hide directory: در این حالت شما با معرفی یک دایرکتوری تمامی صفحات موجود در آن دایرکتوری را حذف خواهید کرد و در استفاده در این حالت باید بسیار دقت کنید.

به طور مثال اگر شما آدرس site.com/blog را در بخش Remove URLs معرفی کنید هر صفحه‌ای که در دایرکتوری /blog قرار گرفته باشد از ایندکس گوگل حذف خواهد داشت.

نکته مهم: معمولاً حذف صفحات ایندکس شده در گوگل برای صفحات داخلی مورد استفاده است. اگر ندانسته آدرس سایت خود را به صورت دامین اصلی در بخش Remove URLs وارد نمایید تمامی صفحات ایندکس شده از سایت شما از گوگل حذف خواهند شد و این یعنی نابودی سایت شما پس حتماً این مورد رو جدی بگیرد و در استفاده از این ابزار دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

Get Your Free Instant SEO Audit Now

Improve your seo ranking with porto

Best SEO Features & Methodologies. Better SEO than your competitors